Камъни в пикочния мехур

Същност:

Камъни в пикочния мехур могат да се образуват при пациенти от различни възрастови групи. Предразполагащ фактор е затруднение в уринирането и непълно изпразване на пикочния мехур. При по-възрастни пациенти фактор е доброкачествената простатна хиперплазия. Стеснение на пикочния канал (т.нар. стриктура на уретрата) и склероза на мехурната шийка са фактори, които се срещат както при по-възрастни, така и при по-млади пациенти. Нелекувани тези състояния водят до наличие на остатъчна урина (след уриниране пикочният мехур трябва да бъде празен, ако в него има урина тя се нарича остатъчна), в която се утаяват различни вещества, които с времето "слепват" помежду си и водят до образуване на конкременти. Характерно за камъните в пикочния мехур е, че те се образуват с течение на години и могат да достигнат огромни размери.

Уголемената простатна жлеза затруднява изпразването на пикочния мехур подобно на тапа

Симптоми:

Камъните в пикочния мехур могат да се прояват с разнообразни симптоми като най-честите са:

Диагностика:

Камъните в пикочния мехур се диагностицират чрез образни изследвания. Ехографията е бърз, евтин и безвреден метод, който ни дава информация за броя и размера на конкрементите. Друг метод е рентгенографията.

Ехографски образ при камък в пикочния мехур

Лечение:

Лечението на камъните в пикочния мехур е оперативно. Операцията е ендоскопска (през пикочния канал) като конкрементите се раздробяват с помощта на ултразвукова сонда, лазер или механично със специални инструменти. С много редки случаи се извършва класическа операция с разрез на кожата. 

Камъни от пикочен мехур при пациент с ДПХ