Камъни в бъбреците

Същност:

Бъбречно-каменната болест, позната още като "камъни в бъбреците" засяга както мъже така и жени във всякаква възраст. В урината се отлагат различни вещества, които при определени условия (като дехидратация) образуват кристали, склонни да "полепват" по събирателната система на бъбрека, към тях се прикрепят още кристали и така се образува камък (т.нар. конкремент). 

В продължение на дълго време камъкът може да остане в бъбрека и да не предизвиква симптоми. Ако в даден момент конкрементът бъде увлечен с урината той може да запуши бъбрека, състояние известно като бъбречна колика (криза).

Камъкът запушва пикочопровода, което води до раздуване на бъбрека

Бъбречна колика

Нормално урината от бъбрека преминава до пикочния мехур през тръбичка, наречена пикочопровод (уретер). Състояния, които възпрепятстват нормалното движение на урината водят до запушване на бъбрека (т.нар. хидронефроза) и последваща бъбречна колика (криза). Бъбречната криза протича с характерни симптоми:

Бъбречната колика често протича драматично, като за овладяване на болката е необходимо приемане на медикаменти, които да потиснат симптомите (т.нар. спазмолитичен коkтейл). Важно е да се отбележи е, че с обезболяващи само намаляваме болката, но не лекуваме причината за нея! 

Характерна болка в областта на кръста

Диагностика:

За уточняване степента на запушване на бъбрека, големината и броя на конкрементите както и общото състояние на организма използваме различни методи на изследване. При всеки пациент се използват различен набор от тях в зависимост от индивидуалния случай. Ехография, рентгенова снимка, компютърна томография (скенер) и ядрено-магнитен резонанс са образни изследвания, които ни помагат да уточним състоянието на отделителната система и характеристиката на камъните.

Ехографски образ при задръжка на урина в бъбрека

Лечение:

В зависимост от локацията на камъка, неговият размер, състав и общото състояние на пациента използваме различни методи за лечение. 

разбиване на камъка чрез ултразвукови вълни


Ултразвуковите вълни преминават през тъканите до камъка. Процедурата преминава в амбулаторни условия.

 през естествения отвор на отделителната система (пикочния канал) достигаме до камъка и го разбиваме с помощта на лазер.

С помощта на тънък, подвижен инструмент наречен "уретерореноскоп" достигаме до камъка.

чрез малък достъп през кожата на гърба достигаме до бъбрека и отново с помощта на лазер или ултразвук разбиваме камъка.