ДПХ

Какво представлява ДПХ?

При мъжете над 50-годишна възраст простатната жлеза увеличава размерите си, което се нарича доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ), или общо казано "уголемена простата". Тъй като началото на пикочния канал (наречен уретра) минава през простатата, нейното уголемяване води до притискане на канала и характерни симптоми свързани с уринирането. Важно е да се отбележи, че уголемената простата не увеличава риска от рак на простатата.

Уголемената простатна жлеза затруднява изпразването на пикочния мехур подобно на тапа

Симптоми:

Преобладаващата част от мъжете изпитват различни по сила нарушение в уринирането. Това са:

След уриниране пикочният мехур нормално се изпразва докрай, без да остава урина в него. Уголемената простата притиска пикочния канал (подобно на тапа), което с напредване на времето води до непълно изпразване на мехура след уриниране, т.нар остатъчна урина. Тя е предпоставка за развитие на инфекции и други състояния, които водят до увреждане на организма.

Уголемената простатна жлеза затруднява изпразването на пикочния мехур подобно на тапа

Как се диагностицира доброкачествената простатна хиперплазия?

Консултация от уролог при мъже над 50 години е препоръчително да се извършва веднъж годишно при наличие на симптоми от страна на уринирането както и за проследяване на риска от рак на простатата. Прегледът включва уточняване на симптомите и тяхната сила. Извършва се ехография, разчитане на простатния маркер PSA. В определени случаи се назначават допълнителни изследвания като урофлоуметрия, цистоскопия и други. 

Лечение:

Лечението на уголемената простата е комплексно, като може да бъде консервативно (с лекарства) или оперативно, като това зависи от размера на жлезата, силата на симптомите и общото състояние на пациента.

Консервативното лечение с лекарства включва медикаменти, които подобряват леки до умерени симптоми на уриниране като отпускат простатата и тонизират пикочния мехур. Използват се алфа-блокери (тамсулозин), 5-алфа редуктазни инхибитори (дутастерид), антихолинергици (солифенацин), комбинирани препарати и други. Лечението трябва да се назначи от лекар поради нежелани странични реакции!

Оперативното лечение се налага при пациенти, които имат силно изразени симптоми до невъзможност за уриниране (т.нар. ретенция). В зависимост от размера на жлезата може да се прилага миниинвазивна хирургия (през пикочния канал) или класическа хирургия с разрез на кожата.

Операцията се извършва през пикочния канал без разрез на кожата

Изрязване на разрастналата простатна тъкан

2. Класическата хирургия е все по-малко застъпена в ежедневната практика поради нейната извазивност, дълъг възстановителен период и навлизането на миниинвазивните техники.